یکی از مهم ترین کارهایی که هر صاحب تجارتی باید انجام دهد طراحی سایت عکاسی برای نمایش کارها و دادن اطلاعات به مشتریان شما می باشد تا آنها بتوانند شما را برای کارهای خود استخدام نمایند.  وب سایت شما فروشگاه آنلاین شما می باشد. و ساخت سایت عکاسی نه تنها یک راه حل خوب برای جذب مشتری بیشتر است بلکه یک روش خوب و ابزار بازاریابی قوی بریا کنترل کامل در جذب مخاطبان می باشد.

با تمام امکانات و تکنیک هایی که در زبان های برنامه نویسی وجود دارد شما کار سختی برای ساخت یک سایت نخواهید داشت. همچنین هزینه ساخت و طراحی سایت نیز بسیار متفاوت می باشد. بنابراین در این مقاله قصد داریم تا مطلب را برای شما واضح تر کنیم. ما در این زمینه بحث خواهیم کرد تا شما چه نوع وب سایتی را انتخاب کنید ، عبارات تکنیکی مرتبط با طراحی سایت را بیان خواهیم نمود و خلاصه تمام مواردی که بایستی شما در طراحی سایت بشناسید خدمت شما بیان می کنیم.

تفاوت بین بلاگ ، سایت وبلاگ و  وب سایت؟

شما حتما این سه کلمه را در فروم ها و گروه ها شنیده اید و تفاوت های اندکی بین آنها وجود دارد.

یک وب سایت معمولا به مجموعه ای از صفحات گفته می شود که اغلب تغییر نمی کنند. مانند صفحه تماس با ما ، فرم های تماس ، گالری نمونه کارها و ... می باشد. و این سایت ها معمولا یک بخش بلاگ هم دارند.

یک بلاگ یک صفه ای از وب سایت می باشد که به صورت مکرر با محتواهای جدید به روز رسانی می شود. بنابراین در بلاگ ، شما پست های جدیدی را با عکس های جدید ، اخبار و چیزهای دیگری که می خواهید به روز رسانی کنید مورد استفاده قرار می دهید.

سایت بلاگ یک عبارت است که اشاره به این دارد که شما هم وب سایت و هم بلاگ را با هم دارید. و بلاگ شما در واقع بخشی از سایت شما می باشد که تمرکز سایت بر روی این بخش است و اولین چیزی که مردم هنگام مشاهده سایت آن را می بینند نیز همین بخش می باشد.

اما اگر بخواهیم صادقانه بگوییم این ها چیزهایی هستند که توسط عموم مردم ایجاد شده اند و بیشتر وب سایت ها دارای بلاگ می باشند. و همه بلاگ ها نیز صفحاتی دارند که تغییر نمی کنند. و سایت بلاگ نیز سایت هایی هستند که تمرکز بیشتر آنها بر روی بخش بلاگ شان می باشد. بنابراین تفاوت واقعا کمی میان این سه مورد می باشد. و ما این موارد را مطرح کردیم تا دید شما برای ادامه کار روشن تر باشد.

چه نوع وب سایت عکاسی برای جذب مشتری بهتر است؟

مسائل زیادی برای ساخت وب سایت مطرح می باشد که شما می بایست به آنها عمل نمایید. بنابراین اجازه بدهید تا برای هرکدام به صورت جداگانه بحث کنیم.

نام دامنه ، میزبانی و دیگر موارد....

یک نام دامنه یا همان آدرس URL فقط یک نام مستعار است که به صفحات وب سایت شما داده می شود تا افراد بتوانند از طریق وارد کردن این نام در نوار آدرس اقدام به مشاهده سایت شما کنند. برای این سایت نام دامنه www.liositesaz.com می باشد.

نام دامنه شما می تواند افراد را به وب سایت شما ارسال کند که این وب سایت شما در یک سروری که از طریق آی پی معتبر به اینترنت متصل است میزبانی می شود. وب سایت شما تنها مجموعه ای از فایل هاست که مردم می توانند به صورت آنلاین به آنها دسترسی داشته باشند.

میزبانی ، جایی است که فایل های شما در آن قرار داده شده است و وقتی مردم نام دامنه شما را وارد می کنند به درستی به آدرس سروری که میزبان سایت شما می باشد هدایت می شوند و بنابراین آنها می توانند وب سایت شما را مشاهده نمایند.

پس از آن شما نیاز به یک پلت فرمی دارید که بتوانید با آن سایت خود را ایجاد نمایید. به صورت عمومی این پلت فرم ها نیز نرم افزارهایی هستند که شما می توانید از طریق آن برای خود سایت ایجاد نمایید. به این بسترها سیستم های مدیریت محتوا یا سایت ساز گفته می شود. وردپرس یکی از قدیمی ترین این وب سایت ها می باشد. این سیستم مانند یک ساختمان اسکلت بندی شده می باشد که شما می توانید بقیه قسمت های سایت را به دلخواه خود بسازید. همچنین این سیستم بسیار قوی می باشد و شما می توانید تقریبا هر نوع وب سایتی که می خواهید با آن ایجاد نمایید.

شما دو گزینه دارید. اول اینکه از wordpress.com استفاده کنید که برای شما نام دامنه و میزبانی رایگانی را ایجاد می نماید و دوم اینکه با استفاده از میزبانی و ثبت نام دامنه به نام خود ، یک وب سایت کاملا متعلق به خودتان ایجاد کنید. شما می توانید از وردپرس به صورت کاملا رایگان استفاده کنید و بر روی سایت خود کنترل کاملی داشته باشید.

شما قطعا سایت های رایگان نمی خواهید. زیرا درست است که شما بدون هیچ هزینه ای صاحب سایت می شوید اما این مطلب را نیز مد نظر داشته باشید که در این صورت هیچ کنترلی بر روی اینگونه وب سایت ها نخواهید داشت و همچنین انعطاف پذیری پایینی را نیز خواهید داشت.

از قالب ها برای حرفه ای شدن سایت استفاده کنید.

ورد پرس قالب های زیادی برای شما دارد که می توانید از آنها بهره ببرید. همچنین شما می توانید با دانش برنامه نویسی خودتان اقدام به ساخت این قالب ها نمایید. البته این کار هزینه زمانی زیادی را می طلبد و شما باید برای یادگیری آن وقت زیادی را صرف کنید. بنابراین توصیه می شود تا شما یک تم خوب را خریداری نمایید.

همانطور که گفتیم اگر شما وردپرس را به عنوان ستون ها و پایه های سایت خود در نظر بگیرید آنگاه یک تم مانند طراحی ، دکور ونمای ظاهری سایت شما می باشد.

نکات طراحی سایت عکاسی

  1. بررسی آمارهای جمعیتی هدف

وب سایت نمونه کاری عکاسی شما باید با در نظر داشت افراد مختلف طراحی شود. شما ممکن است برای هر کدام از مشتریان خود مانند کسانی که برای عروسی یا کارهای اقتصادی به عکاس نیاز دارند دسته بندی های مختلفی داشته باشید. و اگر نمونه کارهای شما مطالب اشتباهی را برساند آنگاه بیشتر افراد ممکن است که جذب کارهای شما نشوند.

در مورد یک سایت نمونه کاری برای مراسم های عروسی فکر کنید، عموما این سایت ها دارای پس زمینه ای سفید ، تمیز و کارکردن با آن آسان می باشد. این عناصر به نوعی برای جذب مخاطبان هدف بسیار ضروری می باشد. زیرا زوج های جوان با این چنین رویاهایی می خواهند تا از وب سایت شما بازدید به عمل آورند.

  1. مشخص نمودن چیدمان اجزای سایت

طراحی اولیه اجزای سایت پیش از ساخت کامل آن از جمله عناصری است که طراح سایت باید آنها را مد نظر داشته باشد واین اعمال دقیقا برای سایت های عکاسی نیز باید در نظر گرفته شود.  معمولا طراحان حرفه ای ابتدا تمام نیازهای مرتبط با سایت را در نظر گرفته و در صورت لزوم با عکاس و صاحب سایت مصاحبه ای ترتیب داده و پس از آن تمام نیازهندی های مرتبط با وب سایت و اعمالی که کاربر باید بتواند انجام دهد را بررسی می کنند و به صورت لیستی آماده می کنند. سپس بر اساس این نیازمندی ها یک ظاهری از سایت را به برروی کاغذ ایجاد می کنند و بخش های مختلف آن را درنظر گرفته و از کارفرما در مورد آن نظر خواهی کرده تا اگر ایراداتی در آن وجود دارد بتوانند آنها را برطرف سازند.

این یک روش بسیار خوب برای طراحی ظاهر سایت می باشد و بدین ترتیب شما دیگر نیازی ندارید تا برای هر بخش گامی به سوی عقب برداشته و بخش های جدیدی را که مد نظر نگرفته اید را اضافه نمایید.

یعنی شما از ابتدای کار با یک استراتژی مشخص می توانید تمامی موارد مورد نیاز در طراحی سایت را در نظر گرفته و با یک دید کامل به طراحی بخش های مختلف آن بپردازید.

پیش طراحی

  1. حمایت از محتواهای پویا

بعد از طراحی اولیه سایت باید به فکر حمایت از محتواهای پویا نیز باشید. فرض کنید شما در طرح اولیه خود سعی کرده اید تا 12 عکس را در صفحه جای دهید اما با گذشت زمان و توسعه سایت می خواهید تعداد آن را به 21 یا 36 عدد برسانید آنگاه برای گنجاندن این سایت ها چه کارهایی را انجام خواهید داد.

تعداد زیادی از این دست سوالات وجود دارد که شما در هنگام طراحی اولیه سایت خود باید آنها را مد نظر داشته باشید. چگونه من می توانم عکس های بیشتری را به وب سایت خود اضافه نمایم بدون اینکه بخواهم تغییر عمده ای در طراحی آن داشته باشم؟ پس سعی کنید پویایی اجزای سایت را در هنگام طراحی آن در نظر داشته باشید و همیشه یک راه حل اضافی برای آن داشته باشید.

  1. تباین میان اجزای سایت را بالا نگه دارید

بسته به نوع عکس هایی که شما دارید معمولا آنها در پس زمینه های تیره نمو بهتری از خود نشان می دهند. زیرا ثابت شده است که این عکس ها کنتراست بهتری نسبت به رنگ های روشن و سفید دارند. زیرا استفاده از رنگ های تیره در پس زمینه باعث می شود رنگ های دیگر در عکس به صورت برجسته تری دیده شوند گویا این رنگ ها دارند از صفحه کاغذ بیرون می زنند. به همین علت به عکس های شما یک شادابی خاصی می دهند.

وقتی که شما یک سایت سیاه طراحی می کنید بهتر است که از برخی از رنگ های متضاد در برخی از قسمت های سایت استفاده کنید . این بخش ها می تواند شامل اضافه نمودن لوگو به سایت شما باشد.

  1. از عکس های با کیفیت بالا استفاده کنید

وقتی که کاربران به وب سایت شما مراجعه می کنند آنها دوست دارند تا بتوانند عکس هایی با کیفیت بسیار بالا را از وب سایت های شما مشاهده نمایند. بنابراین شما آنها را به این آرزویشان برسانید. هرگز عکس های با کیفیت خود را در اندازهای کوچک به آنها نشان ندهید وسعی کنید تا در اندازه های واقعی عکس های فوق العاده ای را برای نمایش در اختیارشان قرار دهید.

  1. تعداد عکس های منتخب خود را کاهش دهید

اگرچه ممکن است شما تعداد زیادی عکس در مجموعه عکس های خود داشته باشید و بخواهید تمامی آنها را در وب سایت خود به عنوان نمونه کاری داشته باشید اما نباید این کار را انجام دهید. شما لازم است تا تنها چند تا از بهترین عکس های خود را داشته باشید و آنها را در وب سایت مشخص نمایید.

تعداد زیاد عکس ، آن هم عکس های باکیفیت در سایت نمونه کاری باعث می شود سرعت لود سایت شما بسیار کاهش پیدا کند. پس سعی کنید تعداد گزینه هایی که شما می خواهید به بیننده نشان دهید را کاهش دهید. و اگر آنها واقعا مایل باشند تا عکس های بیشتری را مشاهده کنند می توانند از طریق دکمه هایی که شما در سایت تعریف می کنید به بخش های تکمیلی تر مراجعه کنند.

  1. در ترتیب نمایش عکس ها به صورت استراتژیک عمل نمایید

با توجه به اینکه بهتر است شما فقط چند عکس از نمونه کارهای خود را به مخاطبانتان نشان دهید بهتر است تا به صورت هدفمند عمل کرده و بهترین و کارا ترین نمونه های عکاسی خود را به مشتریان خود نشان دهید. به نوعی باید گفت شما ابتدا باید حساس ترین نقاط در نمایش سایت خود را مشخص کرده و سپس به ترتیب اولویت قرار داده شده آنها را مشخص کنید. با قرار دادن قوی ترین این نقاط در شروع کار شما می توانید به راحتی مرکز توجه کاربران را به این بخش ها افزایش دهید.

  1. از کارهای خود محافظت کنید.

با پیشرفت هایی که در زمینه تکنولوژی وجود دارد احتیاجی به اشاره کردن نیست که شما چه میزان می بایست سعی کنید تا بتوانید از کارهای خود حفاظت کنید زیرا هر کسی از هر جایی می تواند یک کپی از کارهای شما داشته باشد. شما می توانید راست کلیک بر روی عکس های خود را غیر فعال کنید ویا اینکه همه عکس های خود رابه صورت عکس پس زمینه معرفی کنید تا دیگران نتوانند آنها را از وب سایت شما به سرقت ببرند.

اما بهترین راه برای حفاظت از عکس های شما این است که بر روی همه آنها از مارک های آبی مانند استفاده کنید. زیرا با این کار حتی اگر بتوانند عکس های شما را دانلود کنند بازهم این مارک های تبلیغاتی بر روی آنها وجود خواهد داشت و استفاده ای از عکس های شما نمی توانند داشته باشند.

برای دسترسی به مقالات بیشتر می توانید به بخش مقالات لیوسایت ساز مراجعه نمایید