امروزه با افزایش ضریب نفوذ اینترنت در بین مردم و بخصوص دانش آموزان و دانشجویان این نیاز در بین اساتید و معلمان ایجادگردیده است که آنها برای بهبود کیفیت تحصیل دانش اموزان خود بهتر است که از وب سایت استفاده نمایند.

وقتی که شما به عنوان یک استاد از وب سایت استفاده می کنید می توانید در هر لحظه با دانشجویان خود در ارتباط باشید همچنین می توانید تکالیف مورد نظر خود را بر روی سایت خود قرار داده و از دانشجویان خود بخواهید که پاسخ تکالیف را به ایمیل شما ارسال نمایند.

همچنین شما می توانید یک سری آزمون های آنلاین را نیز در وب سایت خود از دانش آموزان خود دریافت کنید. این کار باعث می شود شما دیگر نیازی به آوردن برگه های دانش آموزان و تصحیح آنها در منزل نداشته باشید و به نوعی با کارهای کاغذی خداحافظی کنید. با این کار شما می توانید یک پایگاه داده از اطلاعات دانش آموزان خود ایجاد نمایید و هرگونه عملیات و یا کارهای آماری را روی این داده های خود توسط نرم افزارهای مربوطه انجام دهید.

شما با طراحی سایت می توانید روند آموزشی پویا تری را برای دانش آموزان خود رقم بزنید. بدین صورت که می توانید موضوع یا موضوعاتی را که قصد دارید در هفته های آینده در کلاس مطرح کنید را روی وب سایت خود منتشر کنید و از دانش اموزان خود بخواهید که پیشاپیش در مورد آنها مطالعه نمایند. تا آنها نیز با آمادگی بیشتری به کلاس بیایند.

در این مقاله قصد داریم تا تجارب یک استاد را در مورد فواید ساخت سایت خدمت شما مطرح نماییم.

  1. تدریس آنلاین کار بیشری می برد.

تدریس آنلاین

همیشه این سوال برای من مطرح بوده است که آیا برای تدریس آنلاین باید زمان بیشتری گذاشت یا خیر؟ بطور صادقانه باید بگویم که نمی توانم به این سوال به طور کامل پاسخ گویم. درست است که شما برای تدریس آنلاین باید زمان بیشتری را صرف کنید اما هیچ گاه این روش را نباید صرفا از این دید با روش تدریس در کلاس مقایسه کنید. این روش مشکلات خاص خودش را نیز دارد و گاهی اوقات ممکن است تکالیف شما اصلا به نوعی نباشد که بتوانید آن را در فرمت یک تکلیف آنلاین قرار دهید. و حتی لازم است که شما زمان زیادی را برای یادگیری سیستم مدیریت دانش آموزان صرف نمایید. اما در تقابل با همه این نکات باید گفت که شما در این روش می توانید به صورت سیستماتیک به دانش آموزان خود نمره دهید.

همچنین شما با قرار دادن تکالیف بر روی وب سایت و تعیین زمان ارسال آن (مثلا ساعت 12 نیمه شب هفته آینده) می توانید این فرصت را به دانش آموزان خود بدهید که زمان بیشتری برای کار روی مطالب خود داشته باشند. همچنین شما نیز می توانید در زمان های مقتضی اقدام به بررسی تکالیف آنان نمایید.

  1. قراردادن منابع مطالعه در وب سایت

شما می توانید تمامی منابع مطالعاتی مربوط به دانش آموزان خود را در وب سایت قرار دهید. آنها می توانند در هر زمان واز هرجایی به این مطالب دسترسی داشته باشند . همچنین امروزه بیشتر منابع درسی دانشجویان را کتاب ها و مقالات الکترونیکی تشکیل می دهند و همانطور که می دانید تهیه کتاب اصلی برخی از دروس به علت قیمت بالای آن کتاب ها کار مشکلی است بنابراین شما می توانید این منابع را و حتی فیلم های آموزشی معتبر و یا فیلم هایی که خودتان از تدریس تان تهیه کرده اید را در وب سایت خود قرار دهید.

همچنین شما این امکان را دارید که بخشی از سایت خود را به یک تالار گفتگو اختصاص دهید تا دانش آموزانتان بتوانند در مورد مطالب بیان شده در کلاس با هم به بحث و گفتگو بپردازند. و شما نیز به عنوان رهبر این بحث ها به آنها کمک نمایید و یا در صورت لزوم منابع کمک درسی خارج از سایت خود را به آنها پیشنهاد کنید تا مطالعه نمایند.

با انجام پروسه آموزشی آنلاین و سیستم نمره دهی اتوماتیک شما میتوانید در هر زمان اقدام به تهیه آمارهای مربوط به میزان پیشرفت دانش آموزان در درس های مشخص نمایید. سیستم های ارزیابی نمرات خیلی خوبی در سطح اینترنت وجود دارد که تمامی این پیشرفت ها یا پس رفت ها را می تواند در قالب نمودارهای زمانی در اختیار دانش آموزان قرار دهد.

و این یک امتیاز بزرگ برای خود شما نیز به شمار خواهد آمد زیرا شما می توانید با آنالیز این داده ها متوجه شوید که متد و روش تدریس شما چه میزان بر پیشرفت کار دانش آموزان شما موثر بوده است. و در صورت لزوم تغییر روش داده و یا اینکه همین روش فعلی خود را با جدیت بیشتر ادامه داده و سعی کنید تا از روش های موثر دیگر نیز استفاده کنید.

  1. استفاده از فایل های آموزشی تعاملی

شما می توانید برای تدریس خود از فایل های آموزشی تعاملی مانند فایل های فلش یا نرم افزارهای تعاملی آنلاین استفاده کنید. این روش به صورت صد در صد برای دانش آموزان تاثیر مثبت داشته و باعث گردیده است که آنها بازدهی و میزان یادگیری خود را ارتقاء دهند.

بر اساس تحقیقات انجام شده روش های تدریس تعاملی و تصویر محور بازده بیشتری نسبت به روش های سنتی وایستا در سیستم های آموزشی نوین داشته است و باعث شده است که دانش اموزان مفاهیم را عمیق تر متوجه شوند.

برای دسترسی به مقالات بیشتر می توانید به بخش مقالات لیوسایت ساز مراجعه نمایید.