آیا تجارت کوچک شما همچنان بدون داشتن وب سایت در حال کار کردن می باشد؟ اگر این چنین است زمان آن رسیده تا شما گامی را به سوی دنیای امروزی بردارید. مشتریان امروزی مایل هستند تا برندها را به صورت آنلاین مشاهده نمایند و بدون داشتن یک حضور در سطح وب شما یک فرصت مهم را برای داشتن این نوع مشتریان و ارتباط گرفتن با آنها در جهت تجارت از دست خواهید داد.

اگر طراحی سایت شما به گونه مناسبی انجام پذیرفته باشد می توانید امیدوار باشید که زمینه برای موفقیت شما در سطح وب آماده است و خود را به عنوان رقیبی جدی برای دیگر رقبای خود مطرح سازید. با صرفه تنها کمی هزینه می توانید وب سایت های خوبی را آماده کنید.

داشتن یک وب سایت برای شما کاملاضروری می باشد. مخصوصا برای مشاغل کوچک که می خواهند توسعه یابند و به موفقیت های بزرگ برسند. گذشته از روش های دیگر بازاریابی ، اینکه شما بتوانید از روش هایی مانند گوگل خود را به مشتریانتان بشناسانید یک راه حل بسیار با ارزش می باشد. زیرا امروزه بیشتر کسانی که در اینترنت هستند مایل هستند تا بتوانند تمامی کارهای خود را به صورت اینترنتی انجام دهند.

اگر شما در حال فروش محصولات و خدمات اینترنتی هستند ، وب سایت یک نیاز اساسی می باشد. اما اگر شما هیچ چیزی را نیز به صورت مستقیم و آنلاین نیستید بازهم وب سایت می تواند به شما کمک کند تا حضوری موفق و آنلاین در وب داشته باشید. یک وب سایت می تواند ابزاری مفید در معرفی خود شما ، تجارت الکترونیک شما ، پس زمینه های کاری و دیگر موارد باشد و یک اطمینان قلبی نیز به شما خواهد داد تا بتوانید اطمینان بیشتری را در نزد مشتریان خود به دست آورید.

ساخت سایت برای تجارت کوچک شما می تواند بسیار راحت تر از آن چیزی باشد که شما تصور می کنید. شما حتی می توانید خودتان این کار را انجام دهید اگر می خواهید که در هزینه های خود صرفه جویی نمایید. همچنین می توانید از دوستان خود که در این زمینه فعال هستند نیز کمک بگیرید. و یا اینکه یک طراح سایت استخدام کنید و راه های بهتری مانند ساخت سایت به وسیله سیستم های مدیریت محتوا نیز وجود دارد . به این سیستم ها در ایران سایت ساز نیز گفته می شود که بسیاری از افراد می توانند بدون داشتن کوچکترین دانشی در زمینه برنامه نویسی وب سایت های دلخواه خود را طراحی نمایند. به هر حال شما از هر کدام از این گزینه ها که استفاده کنید لازم است تا یک سری قوانین و اصولی را در این خصوص بدانید. دانستن این موارد به شما کمک می کند درک بهتری نسبت به ساخت سایت داشته باشید و بدین ترتیب نتایج بهتری را نیز کسب خوهید کرد.

هدف اصلی از ساخت سایت را معین کنید

یک وب سایت تجاری عموما به عنوان یک فضایی برای مهیا سازی اطلاعات عمومی در خصوص شرکت شما برای تجارت الکترونیک تان در نظر گرفته می شود. اگر شما برای وب سایت خود پلان مشخصی در مورد پذیرش نحوه پرداخت یا همان درگاه پرداخت نداشته باشید آنگاه بهتر است که هیچ وقت وب سایتی را راه اندازی نکنید. اگر شما یک خرده فروش هستید و یا اینکه فقط سرویس هایی را برای فروش به صورت آنلاین آماده کرده اید باید حتما بتوانید یک روش پرداخت برای مشتریان خود داشته باشید. و این خود نیازمند این است که شما سرویس مرتبط با پرداخت را برای وب سایت خود راه اندازی کنید و یا اینکه اگر می خواهید از طریق سیستم های بانکی و کارت های اعتباری اقدام فروش کالاهای خود کنید باید بتوانید وب سرویس مرتبط با آن را که درگاه پرداخت گویند از مراجع مربوطه یا بانک خریداری کنید.

حتی اگر شما می خواهید وب سایتی داشته باشید که به ازاء درخواست ها فقط خدمت ارائه می کند می توانید از یک سیستم فراخونی خوب برای وب سایت خود بهره ببرید. به طور مثال اگر وب سایت شما یک روزنامه آنلاین است و شما می خواهید بتوانید از طریق بخش ثبت نام خود کاربران بیشتری را در وب سایت خود داشته باشید آنگاه باید عمل ثبت نام را از همان آغاز لود سایت داشته باشید اما یک سری از کارها هستند که فقط باید به درخواست مشتری یا بازدید کننده سایت فراخوانی شود. پیاده سازی چنین سیستمی برای بهبود سرعت لود سایت یک امر کاملا مهم می باشد.

شما باید به فکر بهبود تجربه کاربری نیز باشید. زیرا هدف اصلی سایت شما این است که کاربران بتوانند به آسانی سایت شما را درک کنند و به همین علت شما می بایستی وب سایت خود را به گونه ای طراحی کنید که این خواسته و هدف شما ایجاد گردد.

تصمیم گیری در مورد نام دامنه

نام دامنه شما یکی از مهم ترین بخش های وب سایت شما می باشد. این آدرس اینترنتی ای است که شما می بایست با مشتریان خود به اشتراک قرار دهید و اگر می خواهید مشتریان شما بتوانند دوباره به وب سایت شما بیایند باید بتوانید نامی را برای ان انتخاب کنید که به راحتی بتوان آن را در ذهن مخاطبان قرار داد. سعی کنید نامی را که انتخاب می کنید تا حد ممکن کوتاه باشد، مختصر باشد و از اعداد و حروف به نحوی استفاده کنید که کاربران شما گیج نشوند.

همچنین نیاز است تا در مورد دامنه سطح بالا یا TLD خود نیز تصمیم بگیرید. این نام در واقع پسوندی است که در انتهای نام دامنه شما اضافه می گردد. از آنجایی که بسیاری از دامنه ها به COM. ختم می شوند از قبل رزرو شده اند و پیدا کردن نام های مناسب در این دامنه کار بسیار مشکلی می باشد بهتر است که به سراغ نام های دامنه سطح بالای دیگری باشید.

پس از اینکه شما نام دامنه مورد نظر خود را پیدا کردید. باید با استفاده از ابزارهای رایگان اینترنتی مانند سیستم های WHOIS اقدام به بررسی آزاد بودن نام دامنه کنید. پس از اطمینان حاصل کردن از این قضیه شما می توانید نام دامنه مورد نظر خود را در یکی از سازمان های ثبت کننده نام دامنه که به آنها اصطلاحا Registrar گفته می شود به ثبت برسانید.

انتخاب میزبانی وب

هر وب سایتی به یک هاست نیاز دارد. در واقع هاست یک سرور می باشد که تمامی اطلاعات وب سایت شما در آن قرار داده شده است تا کسانی که از شبکه اینترنت درخواست مشاهده سایت شما را دارند بتوانند از طریق این کامپیوترها به وب سایت شما مراجعه نمایند. به طور دقیق تر باید گفت که آنها در خواست می دهند و وب سرور در جواب آنها صفحات سایت شما را ارسال می کنند و مشتریان از طریق مرورگرهای خود اقدام به مشاهده آنها می کنند.

برای مشاغل کوچک داشتن یک سرور اختصاصی بسیار پر هزینه خواهد بود بنابراین لازم است تا شما از سرورهای خارجی استفاده کنید. البته بسته به میزان بودجه ای که شما دارید می توانید انتخاب های متعددی را نیز خواهید داشت. استفاده از یک هاست اشتراکی می تواند ارزان ترین گزینه در این زمینه باشد و این بدان معناست که شما به همراه چند سایت دیگر از یک آی پی مشترک استفاده می کنید.

استفاده از سرور اختصاصی بدین معناست که شما از یک آی پی استفاده می کنید. و مسلما یک سرور به صورت اختصاصی در اختیار شما قرار خواهد گرفت. در صورتی که از سرور اختصاصی استفاده کنید آنگاه می توانید در مورد سرعت لود سایت نسبت به رقبای خود پیشی بگیرید.

وقتی که شما می خواهید یک هاست انتخاب کنید نباید فقط قیمت آن را مد نظر داشته باشید. و باید ببینید که این سرور تا چه حد می تواند پاسخگوی نیازهای شما بوده و تا چه حد قابل اطمینان می باشد. هر میزبان وبی باید این امکان را داشته باشد تا ابزارهای اندازه گیری سرعت وب سایت را در اختیار شما قرار دهد.

همچنان که وب سایت شما بزرگ تر می شود آنگاه شما نیز این نیاز را احساس خواهید کرد که باید بتوانید از هاست های قوی تری استفاده کنید و یا اینکه حتی گاهی لازم می شود با چند سرویس میزبانی به صورت همزمان کار کنید تا بتوانید نیاز های ترافیکی سایت خود را برطرف سازید.

صفحات خود را بسازید

صفحات خود را بسازید

یک وب سایت خوب چیزی بیشتر از فقط یک صفحه خانگی می باشد. شما ممکن است نیاز داشته باشید که برای اهداف مختلف تجارت خود صفحات جداگانه ای ایجاد کنید. همچنین شما به یک کاتولوگ با جزئیات بسیار زیاد در مورد سرویس های خود نیاز دارید. یک صفحه تماس با ما ، که در واقع پل ارتباطی مستقیمی بین شما و مشتریان تان می باشد یکی از مهم ترین بخش هایی است که هر وب سایتی باید داشته باشد. بنابراین شما باید سعی کنید تا آنجایی که می توانید دراین بخش اطلاعاتی مانند شماره تماس ، آدرس ایمیل ، آدرس فیزیکی و هر مورد دیگری را که می خواهید قرار دهید. همچنین داشتن یک صفحه با عنوان درباره ما نیز می تواند به مخاطبان شما کمک کند تا بتوانند با ماهیت تجارت شما بیشتر آشنا شوند.

اگر تجارت شما هنوز دارای یک لوگو نمی باشد بهتر است که از یک طراح گرافیک بخواهید تا این کار را برای شما انجام دهد و یا اینکه خودتان یک لوگو طراحی کنید و در وب سایت خود از آن بهره ببرید. این کار باعث می شود تا مخاطبان شما بتوانند به سرعت شما را در وب شناسایی نمایند.

نکات مرتبط با ساخت صفحاتی که از لحاظ محتوایی قوی هستند عبارتند از:

  • شفاف سازی در مورد کارکرد اصلی سایت : در مورد کارکرد و ماهیت اصلی وب سایت خود با مخاطبان کاملا صادق باشید . کاربران شما باید بتوانند بعد از تنها چند ثانیه پس از ورود به وب سایت شما متوجه ماهیت اصلی سایت شما شوند. بنابراین نوشتن چند سطر مفید بهتر از چندین پاراگراف نامرتبط عمل خواهد کرد.
  • سیستم فراخوانی رویداد استراتژیک : استفاده از دکمه های مرتبط با این فراخوانی ها زمانی مفید خواهند بود که بازدیدکنندگان از وب سایت بتوانند اطلاعات لازم را از وب سایت شما به دست آورده باشند. به جای اینکه این دکمه ها را در همه صفحات سایت قرار داده و در هر پست و مقاله ای آن را فراخوانی کنید بهتر است که کمی استراتژی مند تر کار کرده و آنها را تنها در زمان هایی که کاربر نیاز دارد فراخوانی کنید.
  • بهبود سرعت اتوماتیک : سعی کنید تا از تمام ترفندهای ممکن برای اتوماتیک سازی سرعت وب سایت خود استفاده کنید. اگر شما از سیستم های مدیریت محتوا استفاده می کنید آنگاه نصب یک افزونه خوب در این مورد می تواند تا حد زیادی به شما در این زمینه کمک کند.
  • عدم استفاده از عکس های خیلی حرفه ای : عکس های تجاری و حرفه ای بسیار حجیم هستند و آنها مواردی هستند که می توانند باعث شوند یک وب سایت با رتبه خوب به یک سایت معمولی تبدیل شود. بهتر است از عکس های واقعی که خودتان تهیه می کنید استفاده کنید.

سیستم پرداخت خود را راه اندازی کنید

اگر چه این گام برای همه سایت های فروشگاهی لازم الاجرا نیست اما برای کسب موفقیت بیشتر لازم است. بهترین روش برای این کار این است که شما از یک نرم افزار تجارت الکترونیک یا پردازشگر پرداخت استفاده کنید. البته برخی از میزبانان وب این امکان را به صورت پیش فرض برای شما فراهم کرده است.

تست و انتشار سایت

پیش از آنکه شما بخواهید وب سایت خود را در فضای مجازی به سمع و نظر مخاطبان برسانید لازم است تا تست هایی را به عمل آورید و اطمینان حاصل کنید که وب سایت شما توانایی نمایش در تمامی مرورگرهای موجود را دارا می باشد. تمامی امکانات وب سایت خود را در این مرورگرها بررسی کنید و از عملکرد درست تمامی امکانات وب سایت خود مطمئن شوید. بدین ترتیب می توانید به نوعی میزان تجربه کاربری وب سایت خود را نیز مورد آزمایش قرار دهید.

امکان مهم دیگری که شما باید در وب سایت خود به دنبال آن باشید این است که بتوانید از یک نرم افزار امارگیری قوی برای رصد کردن بخش های مختلف وب سایت خود استفاده کنید. با این کار شما می توانید پیش از کاربران خود به ایرادات بخش های مختلف سایت واقف شده و استراتژی های مناسبی را در این رابطه اتخاذ نمایید.

برای دسترسی به مقالات بیشتر می توانید به بخش مقالات لیوسایت ساز مراجعه نمایید.