ابر چیست ؟ ابر در کجا قراردارد؟ آیا ما الان در ابر هستیم؟ این ها شاید سوالاتی باشد که شما تا به حال از خود کرده اید. عبارت پردازش ابری امروزه در همه جا گفته و شنیده میشود.

در ساده ترین تعریف باید گفت که پردازش ابری عبارت است از ذخیره و دسترسی به داده ها و برنامه ها بر روی اینترنت بدون نیازه به اینکه شما آنها را در کامپیوتر محلی خود ذخیره کنید. و کلمه ابر تنها استعاره ای از اینترنت است.

تاریخچه این نام گذاری به زمان هایی برمیگردد که می خواستند از فلوچارت برای توصیف زیر ساخت سرور فارم های بزرگ استفاده کنند. و در آن زمان چون آنها بسیار پیچیده بودند برای اینکه ذهن مخاطب درگیر جزئیات گیج کننده آن نشود از این نماد برای نشان دادن این فارم ها و همچنین بستر اینترنت استفاده می کردند.

تاریخچه اینترنت

اما پردازش ابری همانند هارد کامپیوتر شما نیست. زیرا وقتی شما داده ای را روی کامپیوتر خود ذخیره کرده و برنامه ای را بر روی آن اجرا می کنید به آن ذخیره سازی محلی یا پردازش محلی گویند. و هر آنچه که شما نیاز دارید به راحتی در نزدیکی شما وجود دارد بدین معنا که دسترسی به داده ها برای کامپیوتر شما و همه کامپیوترهایی که در شبکه محلی شما هستند آسان و سریع است.

کلمه ابر به معنای یک فضای ذخیره سازی اختصاصی تحت شبکه نیست . و ذخیره سازی داده در یک شبکه خانگی یا اداری به معنای ایجاد ابر نخواهد بود.

مصرف کننده در مقابل تجارت!

پردازش ابری در مفهوم مصرف کننده عبارت است از نیازهایی که افراد مختلف از ذخیره سازی و پردازش وظایف مد نظر خود در بستر اینترنت دارند . اما برای تجارت این مسئله متفاوت است. برای مثال ، نرم افزار به عنوان سرویس (SaaS) خدمتی است که در سطح وب از سوی برخی شرکت ها ارائه می گردد.

مثال های رایج از ابر!

گاهی اوقات خطوط جداکننده بین پردازش ابری و پردازش محلی بسیار باریک و مبهم می باشد. به این دلیل که ابر امروزه قسمت اعظمی از همه چیزهایی است که در کامپیوترهای ما وجود دارد. شما به راحتی می توانید تکه ای از یک نرم افزار را در کامپیوتر خانگی خود داشته باشید (برای مثال Microsoft Office 365) که از یک فرمی از پردازش ابری برای ذخیره سازی در Microsoft OneDrive استفاده می کند.

بدین ترتیب مایکروسافت مجموعه ای از برنامه های تحت وب همانند Office Online را ارائه داده است که شما می توانید از طریق مرورگر خود به برنامه های این مجموعه دسترسی داشته باشید بدون اینکه نیاز باشد آنها را بر روی کامپیوتر محلی خود نصب نمایید. و این کار مایکروسافت خود نوعی از پردازش ابری به شمار می رود.

آفیس آنلاین

Google Drive : این یک سیستم پردازش ابری خالص است که می تواند با تمام برنامه های ابری دیگر مانند Google Docs, Google Sheets, Google Slides نیز کار کند. و درایو شما تنها از طریق کامپیوتر دسک تاپ قابل دسترس نیست و شما میتوانید به منابع خود در درایو از طریق تبلت و گوشی های هوشمند نیز دسترسی داشته باشید.

همچنین Apple iCloud و Amazon Cloud Drive نیز مثال های دیگری از این دست هستند.

سخت افزار ابری

سخت افزار ابری

Chromebook در واقع یک دستگاه برای امر پردازش ابری است. این لپ تاپ تنها به میزان اجرای یک برنامه حافظه و قدرت دارد و  به محض روشن شدن مرورگر کروم را باز کرده و روی یک سیستم عامل سبک سوار می کند. با این دستگاه تمام کارهایی که شما انجام می دهید به صورت آنلاین بوده و تمامی اسناد و فایل های شما نیز در ابر ذخیره می گردد.

همچنین برای دسترسی به مقالات بیشتر در خصوص این موضوع می توانید به بخش مقالات سایت ساز لیو مراجعه کنید.