طراحی تعاملی وب سایت در سال 2016 بسیار مورد بحث قرار گرفت. این طراحی سایت چیزی است که شما باید به آن فکر کرده و در پروژه های طراحی وب سایت دیجیتالی تان از آن استفاده کنید.

چگونه می توانید طراحی تعاملی وب سایت را بسازید؟ چگونه چیزهایی را می سازید که کاربر وب سایت می خواهند با آن ارتباط برقرار کنند؟ در حالی که پاسخ به این سوالت با تغییر تکنولوژی، خود نیز مورد تغییر قرار می گیرد، اما همیشه یک عامل یکنواخت و پایدار می ماند: مردم همیشه می خواهند از طراحی وب سایتی استفاده کنند که بسیار زیبا و دلنشین، کاربردی و جذاب باشد.

طراحی تعاملی وب سایت ها چیست؟

طراحی تعاملی وب سایت، پروسه پیوند دادن دنیای دیجیتال به انسان می باشد. این طراحی سایت، مواردی را می سازد که در صفحه نمایش ها دیده می شود. این ارتباط و پیوند به کاربر کمک می کند تا با محصولات دیجیتالی نظیر وب سایت ها در دسک تاپ ها و گوشي های همراه، ارتباط و تعامل برقرار کرده و از آن استفاده کند. طراحی تعاملی وب سایت ها مفهومی است که هر چیزی که در طراحی می بینیم و عمل می کنیم را شامل می شود و به یک ایده نهایی سوق می دهد.

ایده ای که در پس این ساخت سایت نهفته است به قواعد عوامل بصری آن بستگی دارد، این در حالی است که همان طور که ما وب سایت یا محصولی را طراحی می کنیم، تکنولوژی بیشتر تکامل می یابد.

سوالاتی که باید در طراحی تعاملی وب سایت ها مورد تمرکز قرار گیرد

یکی از بهترین راهنمایی ها که توسط آن می توانید به طراحی تعاملی وب سایت ها فکر کنید این است که لیستی از سوالاتی را تهیه کنید تا در طراحی وب سایت های تعاملی، از آن استفاده کنید.  با این وجود، شما می توانید حدس بزنید که چه تعداد از کاربران با سیستم یا همان وب سایت در تعامل می شوند و مشکل را حل می کنند و راه هایی جدید را برای تجربه های کاربری مهیا می کنند.

 • مشخص کنید که کاربران وب سایت چگونه می توانند با رابط کاربری تعامل یابند
 • به کاربران قبل از اینکه در وب سایت عملکردهایی را انجام دهند، دستورالعمل هایی را ارائه دهید
 • خطاهای موجود در طراحی سایت را پیش بینی کرده و کاهش دهید
 • به واکنش های کاربران در وب سایت فکر کنید
 • روی هر عامل موجود در طراحی سایت تمرکز کنید
 • برای یادگیری کاربران، طراحی سایت را ساده بسازید

خیلی از این مفاهیم باید برای کاربران وب سایت قابل فهم باشد. در حالی که تکنیکی که شما برای تکمیل کردن طراحی سایت تعاملی خود به کار می برید ممکن است متفاوت باشد، اما اصول طراحی فوق العاده همیشه یکسان می باشد.

اصول و قواعدی که شما را راهنمایی می کند

زمانی که مشخص می کنید که چگونه یک پروژه دیجیتالی یا طراحی سایت باید کار کند، به این فکر کنید که چگونه می توانید از این طراحی ها و ابزارهای دیجیتالی استفاده کرده و تعامل یابید. چه چیزی در این ابزار ها و طراحی وب سایت وجود دارد که شما را جذب نموده است؟

به هر یک از این قواعد و مفهوم ها، زمانی که می خواهید تصمیمی بگیرید که یک کاربر چگونه با طراحی سایت و یا ابزار شما تعامل یابد، فکر کنید.

 • واکنش و عملکرد های درطراحی وبسایت و محصولات دیجیتالی: زمانی که به این موضوع و طراحی تعاملی وب سایت یا محصول دیجیتالی فکر می کنید، اولین تصویری که به ذهن می رسد، ضربه زدن و کلیک کردن روی موارد موجود در این طراحی ها است، زیرا این موارد باعث عملکرد کاربران وب سایت مان می شود. کلیک کردن با ماوس و یا چرخندان و لمس کردن روی صفحه تبلت ها، واکنش ها و عملکردهایی هستند که اغلب اتفاق می افتد.
 • فاصله: کاربر وب سایت در چه محیطی به تعامل می پردازد؟ آیا طراحی در فضای دو بعدی و سه بعدی وجود دارد؟ آیا این فاصله یا فضا بخشی از صفحه نمایش می باشد؟
 • زمان: زمانی که یک کاربر وب سایت با یک ارتباط و یا تعامل صرف می کند، می تواند بر ادامه داشتن این تعامل، تاثیر داشته باشد. به هدف تعاملات فکر کنید و روی مدت زمانی که یک تعامل شروع شده و خاتمه می یابد، تمرکز کنید.
 • صدا: یکی از بحث برانگیز ترین بخش های طراحی وب سایت ممکن است صدا باشد. در حالی که برخی کاربران وب سایت عاشق این مورد هستند، برخی هم به سرعت از این مورد دل زده می شوند. زمانی که در تعاملات از صدایی استفاده می کنید، بخصوص برای کسانی که مشکلات بینایی دارند، باید سعی کنید که طراحی سایت بدون این صدا هم برای کاربران وب سایت عملی باشد.
 • زیبایی: هر عامل طراحی وب سایت باید دارای این ویژگی باشد. طراحی وب سایت چگونه به نظر می رسد؟ آیا پیام احساسی و درستی را به کاربر وب سایت القا می کند؟ فاصله، رنگ، تایپوگرافی، کنتراست و خوانایی محتوای وب سایت نقش چشمگیری را در تمام ابعاد و بخش های طراحی تعاملی وب سایت ایفا می کند.

مفهوم های طراحی وب سایت

بیایید به عوامل طراحی سایت تعاملی بازگردیم و درباره زیبایی طراحی دوباره فکر کنیم.

مفهوم های طراحی وب سایت

تمامی عواملی که ما در طراحی وب سایت می شناسیم، چگونه در تعاملات وب سایت عملی شده و به کار بسته می شود؟ این موضوع در همه پروژه های طراحی سایت صدق می کند و تفاوتی وجود ندارد. اولین مورد و مهم ترین مورد، تمرکز روی اندازه و مقیاس عوامل طراحی تعاملی وب سایت می باشد.

زمانی که از نظر ظاهری به طراحی وب سایت تعاملی می نگرید، به کوچک ترین مواردی که بیشترین نقش را دارند، ملاحضه داشته باشید. خیلی ساده است تا یک طراحی وب سایت را ارتقاء دهید. به موارد زیر دقت کنید:

 • فاصله: در حالی که در بعضی طراحی ها، فاصله بین عوامل طراحی کم می شود، شما نیاز دارید که گاهی اوقات حتی در طراحی های کوچک فضای بیشتری را برای هر یک از عوامل مهیا کنید. اطمینان حاصل کنید که هر عامل طراحی وب سایت، فضای کافی برای شناسایی شدن و به خوبی اجرا شدن دارد( دکمه های دعوت به عمل در وب سایت ها باید به اندازه کافی بزرگ باشند تا کاربر وب سایت بتواند ببیند)
 • رنگ: در حالی که از رنگ های مهمی در برند تان استفاده می کنید، شما می خواهید اطمینان حاصل کنید که رنگ ها به اندازه کافی کنتراست و وضوح خوبی دارند. به رنگ های روشن و جذابی فکر کنید که بخصوص برای وب سایت های موبایل و اپلیکیشن ها طراحی شده است.
 • تایپوگرافی: حروف موجود در محتوای وب سایت باید ساده و خوانا باشد. به فونت مدرن فکر کنید که دارای طول و عرض متناسبی نیز می باشد. از استفاده فونت های متراکم، پررنگ یا خیلی روشن جلوگیری کنید.
 • کنتراست: هر عامل در طراحی تعاملی وب سایت باید در برابر و در کنار عوامل اطراف خود، پایدار باشد. این مورد در طراحی سایت بسیار سخت می باشد، اما استفاده درست و بجا از کنتراست، عوامل طراحی سایت را خوانا و قابل درک می سازد. کنتراست بالا، کاربران وب سایت را جذب کرده و به زودی با آن وب سایت تعامل می یابند. توسط رنگ، تایپوگرافی، فاصله مناسب و تصاویر یا زبان متناسب، کنتراست خوبی را در طراحی وب سایت به وجود آورید.
 • خوانایی: تمام عوامل موجود در پروژه طراحی سایت تعاملی تان باید به راحتی در اولین نگاه، خوانده شود. وب سایت خود را برای خوانایی بالا و عملکرد مناسب طراحی کنید، این در حالی است که باید به یاد داشته باشید که خوانایی مطالب وب سایت، زمان بسیار کمی-چند ثانیه- در اختیار دارد تا کاربر وب سایت را متقاعد به تعامل با وب سایت کند. درک کردن و خوانایی محتوای وب سایت، کلید موفقیت در این زمینه می باشد.

نتيجه گيري

طراحی تعاملی وب سایت، چیزی است که شاید شما بسیار دربار آن فکر کرده باشید. کاربران وب سایت انتظار تعامل یافتن در هر بخش از طراحی وب سایت تان را دارند. اکثر کاربران به وب سایت و دیگر محصولات دیجیتالی دسترسی دارند و این انتظار را دارند تا بیشتر از خواندن یک متن، بتوانند عملکردهایی را انجام دهند.

برنامه ریزی کردن و طراحی کردن این تعاملات با هدف مشخص، می تواند در ابتدا سخت به نظر برسد، اما با درک مفهوم و چگونگی استفاده از آن، بسیار راه برای تان هموار می شود.

برای دسترسی به مقالات بیشتر به بخش مقالات لیو سایت ساز مراجعه نمایید.