سایت ساز آنلاین ، سایت ساز ، CMS یا سیستم مدیریت محتوا از جمله نام هایی است که سایت سازها تعلق گرفته است . سیستم های مدیریت محتوا سنتی به منظور مدیریت صفحات اینترنتی حجیم ایجاد گردیده بودند در حالی که سایت سازهای آنلاین برای پروژهایی با اندازه کوچک تر طراحی شده اند.

واین بدین معناست که کاربر نیازی به داشتن مهارتهای مخصوص در برنامه نویسی و یا دانش تکنیکی همانند اطلاع از نحوه نصب CMS ، اعمال یک قالب و یا ساخت یک پایگاه داده ندارد.

امکانات سایت ساز

امکانات سایت ساز

این امکان وجود دارد که شما بتوانید یک وب سایت کاملا کاربردی به وسیله یک سایت ساز آنلاین داشته باشید.به وسیله سایت ساز کارهایی از قبیل به روز رسانی متون یک وب سایت ، ایجاد یک مقاله جدید ، محتواهای چند رسانه ای مانند عکس ، فیلم و صدا بسیار به راحتی صورت می گیرد.

امروزه سایت ساز های آنلاین جدید قانون کلیدی CMS ها در جداسازی طراحی از محتوا را به خوبی رعایت کرده اند. و مزیت این کار این است که وب سایت هایی که با این روش ایجاد می گردند سرعت ایندکس صفحات آنها توسط موتورهای جستجوگر بیشتر میگردد.

همچنین بدین معناست که ایجاد تغییر در طراحی وب سایت یا تغییر قالب آن بسیار آسان می باشد. ودر نتیجه در این روند نیازی نیست که محتوا دست خوش تغییر شود.

سایت سازها به چه منظوری استفاده میگردند؟

این سیستم ها عموما برای اهداف شخصی مانند عکاسان ، بازاریابان و یا صاحبان مشاغل کوچک مناسب می باشد.

انواع مختلف سایت ساز ها ، آنلاین و یا غیرآنلاین؟

برخی از سایت سازها ساختاری کاملا وب بیس دارند و بر روی یک سرور در اینترنت میزبانی می شوند. تنها چیزی که شما برای کار با این سایت سازها نیاز دارید داشتن یک مرورگر اینترنتی میباشد. دیگر سایت سازها همانند یک بسته نرم افزاری هستند که شما آنها را دانلود کرده وبرروی سیستم خود نصب می نمایید. هر دو نوع این روش ها دارای یک سری معایب و مزایایی هستند.

سایت ساز آنلاین یا آفلاین

مزایای سایت سازهای آنلاین

  • نیاز به نصب هیچ گونه برنامه ای بر روی کامپیوتر خود ندارید.
  • شما میتوانید از هر جایی به وب سایت خود دسترسی پیدا کرده و بر روی آن کار نمایید.
  • نیازی نیست تا نگران به روز رسانی نرم افزار و یا دسترسی به سرورهای FTP باشید.
  • سایت ساز و میزبانی کننده وب هر دو توسط یک مهیا کننده ارائه میگردند.
  • نیازی به خرید نرم افزار ندارید.
  • بسیاری از سایت سازها بسته هایی را ارائه میکنند که کاملا رایگان هستند.

مزایای سایت ساز های آفلاین

  • در صورت دست نداشتن به اینترنت هم میتوانید روی وب سایت خود کار کنید.
  • وابستگی بسیار کمی به مهیا کننده میزبانی سایت ساز خود دارید.

با افزایش روز افزون سرعت اینترنت و در دسترس بودن آن سایت سازهایی که برپایه مرورگر کار میکنند بیشتر مورد توجه قرار گرفته اند.

با هیاهویی که بستر وب 2 مانند فیس بوک و تویتر برپا کردند به موازات آن تقاضا برای سایت سازهایی که به کمترین دانش فنی نیاز داشتند به صورت گسترده ای افزایش پیدا کرد.

اما شاید برای شما این سوال پیش بیاید که آیا در صورت استفاده از سایت ساز مالک طراحی و محتوای سایت هستم ؟ باید گفت که شما به صورت کامل مالک تمام محتواهایی که ایجاد کرده اید می باشید و هیچ سایت سازی حق تصرف در محتواهای شما را ندارد. شما حتی میتوانید در صورت نیاز تمام محتوای خود را از یک سایت ساز به سایت ساز دیگری منتقل نمایید.

اما قضیه در مورد طرح وب سایت کمی متفاوت تر می باشد. اگر شما دارید از الگوهای موجود در کتابخانه سایت ساز خود بهره می برید دیگر مالک آن طرح نیستید و تا زمانی اجازه استفاده از آن را دارید که از سرویس های آنها استفاده می کنید. بدین معنا که اگر شما سایت خود را به یک میزبان دیگر منتقل نمایید اجازه استفاده از قالب وب سایت قبلی را ندارید.

جهت دسترسی به موضوعات و مقالات مرتبط در این خصوص میتوانید به بخش مقالات سایت ساز لیو مراجعه کنید.