نیازی نیست که طراحی وب سایت شما همیشه به صورتی باشد که تمام زوایای آن کاملا به چشم بیاید. اما گاهی اوقات طراحی های ساده وخوب نیز خاصیت نامرئی بودن را دارند.

بطور واضح تر ، طراحی نامرئی به این معنا نیست که شما در طراحی خود از لایه های عمیق مفهومی ، پشت نمایی ها و یا مفاهیم پنهان استفاده نمایید بلکه به معنای ساخت سایت هایی است که کاملا کاربر محور باشد تا تاثیر عملی و بصری خود را نشان دهد. در واقع به معنای دقیق تر اینکه پروژه ای بیشتر به چشم می آید که شما از تکنیک های نامرئی بیشتری استفاده کرده باشید.

اما حتما برایتان این سوال پیش آمده است که حال چطور باید اینگونه طراحی را انجام داد ؟ آن هم در زمانی که طراحی وب خود یک ابزار کاملا بصری می باشد.

فکر کردن راجع به نامرئی بودن در طراحی

 

فکر در مورد طراحی نامرئی

خب بهتر است که زیاد از موضوع فاصله نگیریم. باید گفت که طراحی به هر حال در چشم دیگران دیده می شود و هیچ پارامتر خاصی برای نامرئی ساختن آن وجود ندارد. اما مسلما تکنیک هایی وجود دارد که در چشم بازدیدکنندگان عادی به صورت ملموسی نمایان نخواهد شد.

بخش عمده طراحی به این موضوع برمیگردد که کاربر شما احساس خوبی از طراحی شما داشته باشد. زیرا کاربران دوست دارند که به نوعی با همه چیز تعامل برقرارنمایند. و ضرورتا آنها متوجه این میل نخواهند شد. این دقیقا همان طراحی پنهان است . یعنی طراحی شما به گونه ای باشد که کاربر تمایل به برقراری ارتباط با آن را در ناخودآگاه خود داشته باشد.

ارتباط نامرئی

ارتباط نامرئی

هنگامی که شما یک یک صفحه وب را طراحی میکنید و یا اینکه یک اپلیکیشن برای موبایل می نویسید در واقع شما دارید نوعی از یک ارتباط را طراحی میکنید. و طراحی شما باید به نوعی حمایت کننده از پیام شما در طراحی باشد نه اینکه فقط یک طرح ساده باشد.

بطور مشخص باید گفت که شما با استفاده از ابزارهای طراحی ای که در اختیار دارید در حال ایجاد یک تجربه برای کاربر هستید. زیرا انتهای طراحی متعلق به شما و یا حتی دیگر طراحان نمی باشد. بلکه متعلق به طیف وسیعی از کاربران است که آنها حتی چیزی از تئوری رنگ ها و یا فاصله ها یا تایپوگرافی نمی دانند. و تنها چیزی که آنها میدانند این است که اجتماع این فنون باید بگونه ای باشدکه آنها احساس کنند نتیجه کار شما برایشان مفید و جذاب بوده است.

و این نکته اصلی این مقاله است که باید شما درک کنید که طراحی خود یک ابزار نامرئی می باشد.

انواع مختلف نامرئی سازی

انواع نامرئی سازی

وقتی که ما درباره طراحی نامرئی صحبت می کنیم چیزهای مختلفی ممکن است به ذهن بیاید. همه روش های طراحی نامرئی مهم هستند وبه صورت مشابه تاثیر خود را روی کار شما به صورت های مختلفی میگذارد.

  • قراردادن محصولات و نحوه چیدمان آنها به صورت نامرئی ، مانند قراردادن برندها و تبلیغاتی که ممکن است شما حتی به آن توجهی نکنید.
  • تعاملات و اشارات نامحسوسی که به صورت کاملا خاموش و آهسته در جریان هستند که در نهایت منجر به انجام یک فعالیت و یا وظیفه ای می شود بدون اینکه شما حتی راجع به آن فکری کنید. (مانند هشداری که در گوشی موبایل خود ثبت کرده اید.)
  • زیبایی شناختی از نوع نامرئی که منجر به ایجاد یک ارتباط عاطفی با کاربران میکند . و در نهایت در آنها یک میل به مشغولیت ایجاد میکند.

تکنیک های طراحی

تکنیک های طراحی

زیبایی شناختی طراحی ، ریشه در اصول تئوری طراحی دارد.  و فقط یک گرایش یا کاربردی از یک امکان در طراحی نمی باشد. بلکه یک مفهوم وسیعی است که در آن از متن ، رنگ ، تایپوگرافی ، عکس ، آیکون و تکنیک هایی برای به اشتراک گذاری پیام استفاده میشود . پس اجازه دهید تا کمی راجع به این اصول و اینکه چطور به کار می آیند صحبت نماییم.

  • محتوا و زبان : کلماتی که شما استفاده می کنید در واقع حامل بازخورد احساسات کاربران می باشد. از زبان برای برقراری ارتباط به گونه ای که شما میخواهید تا مردم با طرح شما ارتباط برقرار نمایند استفاده کنید. همچنین راجع به ریتم کلماتی که استفاده می کنید فکر نمایید. ودر ذهنتان خود را به جای کاربر قرار دهید و ببینید کلماتی که استفاده کرده اید تا چه حد به انتقال پیام شما کمک کرده اند.
  • رنگ: هر رنگ و یا ترکیبی از رنگ ها دربردارنده یک احساس هستند. و وقتی که در انتخاب رنگ ملاحظات فرهنگی واحساسی را در نظر می گیرید آنگاه انتخاب رنگ بسیار زمان بر خواهد بود. دقت لازم را در انتخاب مجموعه رنگ های خود داشته باشید زیرا باید دارای یک هارمونی و بالانس مناسب باشد تا احساس درستی را راجع به مقصود شما برساند.
  • تایپوگرفی: نوع و سبک حروف معناهای خودشان را دارند. برخی از حروف هستند که با دیدن ظاهرشان به یاد متون اینترنتی و یا جدی می افتیم و برخی دیگر برای رساندن مفاهیم شوخی و خنده کاربرد دارد و برخی دیگر نیز حالتی فانتری مانند دارند.
  • عکس ها : در انتخاب عکس ها نیز نکات زیادی وجود دارد. آیا عکس موجود در بردارنده منظور شما هست ؟ آیا ارتباط مفهومی مناسبی با محتوای شما دارد؟ رنگ های بکار رفته در آن گرم هستند یا سرد؟ اگر در نمایش آنها از اسلاید استفاده می کنید آیا سرعت اسلاید مناسب است ؟
  • آیکون ها واجزای رابط کاربری: یک مجموعه سازگار از آیکون ها و اجزای رابط کاربری میتواند تاثیر فوق العاده زیادی در کمک به هدف نامرئی سازی داشته باشد. این مجموعه هماهنگ به کاربر خواهد گفت که سایت شما چطور کار میکند و چگونه باید با آن تعامل کرد.

همچنین برای مقالات بیشتر در این زمینه میتوانید به بخش مقالات سایت ساز لیو مراجعه کنید.