توضیحات متا در واقع نوعی از خصوصیات کدهای اچ تی ام ال هستند که توضیح مختصری از محتوای صفحه وب شما ارائه می کند. توضیحات متا عموما در صفحات نتایج جستجوی موتورهای جستجوگر (SERPS)برای نشان دادن یک توصیف موجز از صفحه وب به کار می رود. یکی از فاکتورهای مهم برای ساخت سایت به صورت کارآمد نیز ایجاد متا تگ های قوی می باشد.

یک نمونه کد از نحوه استفاده از آن :

<head>
<meta name="description" content="This is an example of a meta description. This will often show up in search results.">
</head>

همچنین طول بهینه برای موتورهای جستجو در حدود 155 کاراکتر میباشد.

اما توضیحات متا چه چیزی هستند؟ تگ های توضیحات متا هیچ تاثیری در رتبه بندی موتورهای جستجوگر ندارند اما اثر فوق العاده ای در افزایش نرخ کلیک بر روی سایت شما دارند. این پارگراف های کوتاه در اختیار وب مسترها قرار داده شده است تا به وسیله آن بتوانند به صورت مختصر چکیده ای از محتوای صفحه وب خود را معرفی نمایند. بدین روش بازدیدکنندگان قادرخواهند بود که با سرعت بیشتری به مطالب مورد نیاز خود به صورت دقیق تر دست یابند.

شما در تگ های متا خود باید به زیرکی کلمات کلیدی خود را جای داده و به موزات آن نیز جملات را به گونه ای قرار دهید که شانس کلیک شدن بر روی سایت خود توسط جستجوگران را افزایش دهید. سعی کنید که ارتباط معنایی بین تگ متا خود و محتوای صفحه را حفظ کنید. از طرفی باید بین توضیحات متای مربوط به هرصفحه با صفحات دیگر سایت شما تفاوت وجود داشته باشد. و توضیحات متا شما به صورت بهینه باید بین 150 تا 160 کاراکتر باشد.

همچنین در نظر داشته باشید که برای افزایش نرخ کلیک سایت خود حتما از کلمات کلیدی مرتبط با محتوای مقاله استفاده کنید و انها را در آن تگ بگنجانید. این کار باعث خواهد شد که گوگل در هنگام نمایش نتایج جستجو آن کلمات را به صورت برجسته (BOLD) نمایش دهد.

مشخص کردن کلمات کلیدی

نکته مهم دیگر اینکه سعی کنید همیشه از توضیحات متا کاملا متفاوت استفاده کنید. شما می توانید با کدهای برنامه نویسی به راحتی این کار را به صورت اتوماتیک انجام دهید. تا در هنگام نمایش صفحات جستجو دیگر صفحات تکراری از سایت شما به نمایش گذاشته نشود.

عدم کلمات کلیدی

در ماه سپتامبر سال 2009 گوگل به صراحت اعلام کرد که مطالب و کلمات کلیدی موجود در توضیحات تگ  متا هرگز در الگوریتم های رتبه بندی گوگل جایگاهی ندارند. و گوگل زمانی از آنها استفاده میکند که کاربران بخواهند از ابزارهای جستجوی پیشرفته گوگل استفاده نمایند.

همچنین جهت مقالات تکمیلی تر در خصوص این موضوع می توانید به بخش مقالات سایت ساز لیو مراجعه کنید.