یکی از فاکتورهای اساسی در طراحی سایت ایجاد یک نقشه سایت قوی است. نقشه سایت در واقع یک فایل است که شما میتوانید تمام صفحات وب سایت خود را در آن معرفی کرده تا بدین گونه ساختار محتوای سایت خود را به گوگل و دیگر موتورهای جستجوگر نشان دهید. بسیاری از خزنده (crawler) ها مانند Googlebot برای اینکه بتوانند بخش های مختلف سایت شما را پیدا کنند این فایل را می خوانند. همچنین نقشه سایت میتواند اطلاعات باارزش دیگری در مورد متا دیتا ها را در خود بگنجاند. متادیتاها شامل اطلاعاتی در مورد هر صفحه می باشد . مانند اینکه صفحه مورد نظر چه زمانی به وجود آمده است ، آخرین بار چه وقت بروزرسانی شده و اهمیت ارتباط آن با صفحاتی که به آن لینک شده است .

شما می توانید از نقشه سایت برای توصیف محتوای صفحات خود استفاده کنید . مثلا اینکه شما در صفحات خود از فایل های ویدئویی ، عکس و غیره بهره برده اید پس میتوانید این گونه محتواها را در آن تعریف کرده و به موتورهای جستجوگر بفهمانید. و همچنین میتوانید در مورد محتوای این فایل نیز به گوگل اطلاعات بدهید.

آیا به نقشه سایت نیاز داریم ؟

گوگل گفته است که اگر صفحات سایت شما به طور درستی به یکدیگر لینک شده باشد خزنده های آن تا حدود زیادی می توانند صفحات شما را ایندکس کنند. اما نقشه سایت میتواند کمک بسیار زیادی به این خزنده ها کنند تا همه بخش های سایت شما ایندکس شوند.

بطور کلی اگر سایت شما یکی از شرایط زیر را دارد لازم است تا برای آن نقشه تهیه شود.

  • سایت شما بسیار بزرگ است.
  • سایت شما دارای یک آرشیو محتوایی بسیار بزرگ است و بطور کامل مطالب آن به یکدیگر لینک نشده اند.
  • سایت شما جدید است و بک لینکی به آن وجود ندارد.
  • سایت شما در مورد محتواهای چند رسانه ای مانند Google News قوی میباشد.

نکته : داشتن نقشه سایت هرگز تضمینی برای ایندکس شدن تمامی صفحات سایت شما نمی باشد. این امر به دلیل مکانیزم های پیچیده در الگوریتم های خزنده گوگل می باشد.

فرمت های مختلف برای فایل نقشه سایت

گوگل انواع مختلفی از فایل ها را برای نقشه سایت در نظر گرفته است. اما همگی آنها دارای محدودیت حجم 10 مگابایت و 50000 آدرس میباشد. اگر فایل شما حجمی بیشتر دارد و یا تعداد آدرس های شما بیشتر است باید فایل نقشه سایت خود را به چندین فایل دیگر تقسیم کنید در این صورت برای بهینه کردن فایل ها میتوانید فایل دیگری به نام sitemap index بسازید . این فایل نام فایل های شکسته شده برای نقشه سایت را در خود نگه میدارد.

انواع مختلف این فرمت ها عبارتند از :

  • XML
  • RSS,MRSS, ATOM 1.0
  • TEXT

ارائه نقشه سایت به گوگل جهت ایندکس کردن

برای اینکار دو روش وجود دارد:

  • آپلود کردن فایل نقشه سایت به بخش ابزارهای نقشه سایت گوگل
  • اضافه کردن آدرس فایل نقشه سایت به فایل robots.txt در سرور سایت خود .

همچنین جهت دسترسی به مقالات و موضوعات بیشتر در این خصوص این موضوع می توانید به بخش مقالات سایت ساز لیو مراجعه کنید.