در اواخر سال 2010 ، گوگل اعلام کرد که سرعت سایت به یکی از فاکتورهای مهم در ایجاد ترافیک به صورت طبیعی در بین الگوریتم های رتبه بندی قرار گرفته است. شما باید بدانید که بهبود سرعت سایت یک کار سخت می باشد. این کار مستلزم یک برنامه ریزی دقیق ، منابع مشخص ، اجراهای سریع و تست ها وارزیابی های مکرر می باشد.

به همین دلیل برای سایت های تجاری و بزرگ این کار ممکن است ماه ها وقت لازم داشته باشد آن هم به شرطی که درچندین تیم مختلف این کارصورت گیرد. و در بسیاری از موارد نیز این کار نیاز به مهارت های تکنیکی زیادی دارد که در اختیار توسعه دهندگان وب ، مدیران سیستم ، متخصصین شبکه و دیگر مهارت های مرتبط با این موضوع دارد. با همه این تفاسیر می خواهیم در این مقاله به این سوال پاسخ دهیم که آیا بهبود سرعت سایت وقت تلف کردن می باشد؟

چرا سرعت سایت برای سئو مهم می باشد؟

از وقتی که الگوریتم های پاندا و پنگوئن گوگل به روز رسانی شده است شاهد یک تغییر در مسیر سئو هستیم. خرید یا ایجاد بک لینک به کاری پرهزینه تبدیل شده است و این روش نیز کم کم دارد جایگاه خود را نزد گوگل از دست میدهد. از آن پس ما شاهد این هستیم که یک نوع انقلاب و خیزش در استراتژی سئو سایت برای تولید محتوا ایجاد شده است.

همانطوری که مت کاتس نیز بیان کرده است : بازاریابان اینترنتی باید این نکته را مد نظر داشته باشند که باید از seo به seo حرکت نمایند. یعنی Search Experience Optimization . شما باید از این پس سعی کنید تا به جای اینکه بخواهید سایت خود را برای ربات های گوگل بهینه کنید آنها را برای کاربران خود بهینه کنید. ایجاد یک تجربه کاربری عالی برای کاربران دقیقا همان چیزی است که موتورهای جستجوگر به دنبال آن هستند و به آن اعتبار می دهند.

سئو شامل یک سری تکنیک ها و مهارت های خاص است که به صاحبان تجارت و سرمایه کمک می کند تا از طریق تجارت الکترونیک دستاوردهای زیادی را به دست آورند. این دسته از اشخاص که متخصص سئو هستند به درستی می دانند که ربات چگونه وب سایت ها را پیمایش کرده و محتوای آنها را رتبه بندی و ایندکس می کنند. و همچنین می داننند که رفتار کاربران برای جستجوی یک کلمه کلیدی به چه نحوی می باشد.

این دسته از افراد می توانند مطالعات ارتباطی ، تقدم کلمات کلیدی که می توانند بهتر عمل کنند ، تعریف و پیاده سازی استراتژی های محتوایی و همچنین بهینه سازی کدها را برای کسب رتبه بهتر انجام دهند. و در نتیجه بایدگفت که آنها می توانند سایت شما را از جهت سرعت بهبود بخشند.

در طول این چندین ساله ، بهبود سرعت سایت به عهده همین سئو کاران بوده است. علاوه بر اینکه بهبود تجربه کاربری می تواند اشتیاق کاربران به یک سایت را افزایش دهد باید گفت که بهبود سرعت سایت نیز یکی از فاکتورهای مهم در همین زمینه می باشد.

چطور سرعت سایت بر روی ایندکس شدن ، ترافیک و رتبه سایت تاثیر می گذارد؟

باید گفت که به طور کلی صفحاتی با سرعت لود کند یکی از دلایلی است که می تواند میزان اشتیاق کاربران را کاهش دهد. میزان نرخ پرش در سایت را افزایش داده و میزان زمانی که کاربران در سایت می مانند را نیز کاهش خواهد داد. و به همین دلیل است که گوگل اعلام کرده است هر سایتی که میزان پرش آن زیاد باشد رتبه کمتری خواهد داشت.

همچنین داشتن صفحاتی با سرعت لود کند می تواند تاثیر منفی ای بر روی ایندکس شدن سایت شما داشته باشد. وقتی که موتوره های جستجوگر نتوانند برای روزها یا هفته ها سایت شما را کراول نمایند ، رتبه های مرتبط با کلمات کلیدی صفحات غیر قابل دسترس شروع به ضرر رسانی خواهند کرد حالا چه زود و چه دیرتر!!

و بالعکس وقتی که شما صفحاتی با سرعت لود زیاد داشته باشید می تواند در سرعت ایندکس سایت شما کمک نماید. زیرا کراولرهای گوگل می توانند وقت بیشتری را برای کراول بهینه تر سایت شما صرف کنند. به این خاطر که ربات های گوگل هر سایتی را در یک زمان مشخص مشاهده و کراول می کنند به همین دلیل وقتی سایت شما سریعتر باشد یعنی اینکه این ربات ها می توانند صفحات بیشتری را کراول نمایند.

برای سایت های بزرگ ، ایندکس شدن کلید موفقیت در جستجوی طبیعی گوگل می باشد. برای سایت های تجارت الکترونیک که با هزاران کالا و گاهی میلیون ها صفحه این نشانه گذاری بسیار اهمیت دارد و حیاط این گونه از سایت ها به همین ایندکش شدن بستگی دارد. همچنین سایت های خبری با استفاده از همین ایندکس شدن می توانند مهم ترین اخبار را با صدر نشینی سایت خود انتشار دهند.

اما بهینه سازی بودجه کراول سایت یعنی اینکه :

 • افزایش تعداد صفحاتی که کراول های گوگل انجام می دهند وقتی که آنها سایت شما را مشاهده می کنند.
 • کاهش اندازه هر صفحه

هر دو پارامتری که خدمت شما عرض کردیم از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. ایده ای که در ورای پارامتر اول است این است که اگر سرعت لود صفحات بیشتر باشد به ای معناست که گوگل در هر بار ملاقات سایت شما می تواند تعداد بیشتری صفحه را کراول نماید. علاوه بر این وقتی که کراولر های گوگل بتوانند صفحات شما را با سرعت بیشتری دانلود نمایند این اجازه را خواهند داشت تا پیش از اینکه بودجه آنها برای سایت شما تمام شود بتوانند صفحات بیشتری را دانلود نمایند.

در تصویر زیرمشاهده می کنید که هر چه میزان زمان دانلود صفحات کاهش پیدا کند آنگاه به همان نسبت میزان صفحات ایندکس شده نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

نسبت سرعت سایت به ایندکس

و اما پارامتر دوم به این نکته اشاره دارد که هر چه میزان صفحات ایندکس شده شما زیادتر باشد شانس شما برای اینکه بتوانید ترافیک بیشتری به سایت خود بیاورید بیشتر خواهد بود. و داشتن صفحات ایندکس شده بیشتر به این معناست که شما در کلمات کلیدی بیشتری شانس داشتن رتبه را خواهید داشت. برای سایت های معتبر و بزرگ افزایش تعداد صفحات ایندکس شده به این معناست که آنها تعداد کلمات کلیدی خود در گوگل را افزایش داده و برای این سایت ها همین کار یک موفقیت بزرگ به شمار خواهد آمد.

نتیجه مهمی که از افزایش تعداد صفحات ایندکس شده این سایت ها می توان گرفت این است که آنها می توانند میزان ترافیک ورودی به سایت خود را بدون نیاز به هیچ بک لینک یا روش دیگری افزایش دهند.

همچنین این نکته را مد نظر داشته باشید که شما با بهبود سرعت صفحات سایت خود در واقع به بهبود سرعت کل سایت خود کمک کرده اید.

صفحات کند کشنده ی نرخ تبدیل هستند!

تحقیقات بی شماری این موضوع را ثابت کرده است که داشتن صفحاتی با سرعت لود زیاد می تواند تا حد زیادی میزان نرخ تبدیل ( یعنی درصدی از بازدیدکنندگان که در ابتدا قصدی برای خرید از سایت ندارند اما با دیدن سایت شما مجاب یا علاقه مند به خرید می شوند) را افزایش دهد و در نتیجه میزان فروش وب سایت نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

در نمودار زیر مشاهده می کنید که وقتی سرعت لود صفحات از بازه 0 تا 1 ثانیه به 3تا4 ثانیه می رسد چه افت وحشتناکی در میزان فروش سایت ایجاد می شود.

نرخ تبدیل در مقابل لود صفحات

کارایی سایت برای دستگاه های موبایل اهمیت بیشتری دارد

بر طبق تحقیقات انجام شده و اعلام گوگل ، در حدود 25.9 درصد از تبلیغات کلیکی توسط کاربران دستگاه های موبایل صورت گرفته است. دلیل این کار این است که صنعت موبایل در حال پیشرفت سریعی است و این پیشرفت بر روی جستجوهای تحت این دستگاه ها نیز اثر گذاشته است. و بنابراین سرعت لود سایت با توجه به محدودیت هایی که این دستگاه ها در مورد پردازنده ، رم و عمر باتری دارند اهمیت بیشتری خواهد یافت.

پیش بینی ها حاکی از آن است که برای سال 2017 میزان میانگین حجم صفحات به 2 مگا بایت خواهد رسید. و این میزان برای دانلود نزد این گونه دستگاه ها بسیار تامل برانگیز خواهد بود و نیاز است که شما برای این امر نیز تمهیدات لازم را بیاندیشید. با این که گوگل توصیه های زیادی مبنی بر طراحی ریسپانسیو سایت ها داشته است اما بازهم این گونه از سایت ها هنوز در تعداد زیادی وجود دارد که میزان کیفیت جستجوی این دست از کاربران گوگل را کاهش می دهد.

چگونه شانس های بهبود کارایی سایت را معین نماییم؟

ابزارهای زیادی برای شبیه سازی کاربران واقعی در موقع مشاهده سایت وجود دارد. برای مثال سایت WebPageTest.org یکی از این سایت ها می باشد و دارای امکاناتی مانند:

 • محل های مختلف آغاز کننده مشاهده سایت می باشد.
 • قابلیت استفاده از مرورگرهای مختلف را دارد.
 • قابلیت تنظیم ارتباطات مختلف را دارد.
 • مشاهده به وسیله دستگاه های موبایل را دارد.
 • قابلیت فعال سازی یا غیر فعال سازی کدهای جاوا اسکریپت از سمت کاربر را دارد.

شما هر چه قدر بتوانید بیشتر از ابزارهای این سایت استفاده کنید آنگاه می توانید میزان سرعت لود سایت خود را افزایش دهید.

سرویس های مانیتورینگ کاربر واقعی

این سرویس ها تقاضای مشاهده سایت شما را به عنوان یک کاربر عادی فراهم می کند. این سرویس ها با برقرار کردن یک سری کدهای جاوا اسکریپت در هنگام مشاهده سایت کاری می کنند تا این گونه مانیتورینگ ها رنگ وبوی یک جستجوی واقعی از سمت یک کاربر واقعی را به خود بگیرد.

همچنین این سرویس ها خدمات مشابهی مانند Google Analytic در اختیار شما قرار خواهند داد:

 1. نرم افزار زمان بندی پیمایش که مخصوص گوگل می باشد و از آن برای بررسی میزان کیفیت داده ها استفاده می کند که هیچ کدام از ابزارهای دیگر این قابلیت را ندارند. همچنین بسیاری از مرورگرهای دیگر مانند Safari نیز از این قابلیت نمی توانند پشتیبانی نمایند. و شما از این قابلیت می توانید به خوبی برای بهبود میزان سرعت لود سایت خود در دستگاه هایی مانند موبایل یا تبلیت استفاده کنید.
 2. نمونه برداری انجام شده برای این نوع سرویس ها تنها شامل 1 درصد از بازدیدکنندگان سایت شما خواهد بود. اما این قابلیت وجود دارد که شما بتوانید این میزان را به 10000 کاربر درطول یک روز افزایش دهید. بنابراین برای سایت هایی که بیشتر از این میزان بازدیدکننده دارند ، میزان نمونه اصلا کافی نبوده و آمارهای درستی به شما نخواهد داد.

استفاده از پلاگین های مفید وردپرس برای بهبود سرعت سایت

اگر شما نیز جز کسانی هستید که از سایت های وردپرسی استفاده می کنید می توانید از افزونه های بهبود سرعت سایت این سایت ساز استفاده کنید. اما قبل از آن شما می بایست داکیومنت های هر کدام از این افزونه ها را به دقت مطالعه نمایید تا در استفاده از آنها دچار تداخل نشوید.

 1. کش : استفاده از W3 Total Cache برای کاهش سرعت لود صفحات بسیار توصیه می شود.
 2. فشرده سازی : استفاده از W3 HTTP Compression این امکان را به شما می دهد که بتوانید خروجی فشرده شده ای از صفحات وب خود را در اختیار کاربران قراردهید. البته اگر مرورگرهای کاربران شما این قابلیت را داشته باشند.
 3. حداقل سازی : WP Minify به شما کمک می کند تا بتوانید فایل های CSS و JS خود را فشرده سازی نمایید تا سرعت لود صفحات شما افزایش پیدا کند.
 4. کاهش درخواست های HTTP : استفاده از پلاگین هایی مانند JS and CSS Optimiser برای کاهش تعداد درخواست ها بسیار مفید می باشد. این پلاگین می تواند تمامی فایل های JS , CSS شما را به یک فایل واحد تبدیل کند و میزان کارایی صفحات شما را به طرز چشم گیری افزایش دهد.
 5. کاهش حجم عکس ها : پلاگین WP-Smush.it یکی از ابزارهای قوی برای کاهش حجم عکس هایی است که شما در مقالات یا صفحات وب سایت خود استفاده می کنید.
 6. بهینه سازی پایگاه داده : استفاده از WP-DB Manager می تواند پایگاه داده شما را بهینه سازی کند. که در مورد سایت های بزرگ می تواند تا حد زیادی به شما کمک نماید.
 7. بررسی کارایی پلاگین ها : P3 Performance Profiler تمامی پلاگین های نصب شده برای شما را بررسی کرده و یک گزارش کامل از آنها به شما ارائه خواهد کرد. و در نهایت شما می توانید پلاگین هایی که باعث کاهش سرعت لود صفحات شما شده را پاک کرده و یا آنها را با موارد دیگر جایگزین نمایید.

برای دسترسی به مقالات بیشتر می توانید به بخش مقالات لیو سایت ساز مراجعه نمایید.